mama, natura, pedagogika, relaks, rodzic, Rodzicielstwo, wakacje

Lato, wakacje i sielanka… Wszystko idzie zgodnie z planem, a tu nagle ucieczka dziecka!

Nad jeziorem są możliwości dla dziecka odkrywcy

Jak mówić, aby nasze dziecko nas słuchało ?

Dziecko słyszy nas, ale już niekoniecznie przetwarza to co do niego mówimy. Treść, którą rodzic chce przekazać dziecku powinna być krótka. Jak jest potrzeba to powtarzać tą treść kilkakrotnie. I to tyle, krótko i na temat.

Nie ma złotych rad, bo każde dziecko ma swoje indywidualne potrzeby (wewnętrzny nauczyciel mówi mu co ma robić- dlatego tak szybko zmienia zainteresowanie i zmyka nam z oczu). Sytuacja, w której się znajdziemy może być zupełnie inna niż ta, którą opisują przykładowo poradniki. Warto pamiętać o narzędziach, którymi się posługujemy do opieki nad dzieckiem: rozmowa, kontakt wzrokowy, zabranie ulubionej zabawki/przekąski, zainteresowanie dziecka jakimś obiektem. Tak przygotowani możemy iść na spacer, ale i tak może spotkać nas zaskoczenie!

Obserwuj swoje dziecko, czasem to wystarczy, by zareagować przed ucieczką dziecka. Z wyprzedzeniem powiedzmy dziecku co będziemy robić: np.: wracamy do pokoju za kwadrans (można młodszemu dziecku pokazać zegarek/stoper lub powiedzieć jak skończymy robić zamek, po pięciu zjazdach na ślizgawce itp. Przygotujmy dziecko na zmiany. Przede wszystkim miejmy plan z alternatywą (nowa zabawka, przekąska).

Coś nie idzie zgodnie z planem? Życie! I to nie takie zwykłe, bo rodzinne.

Nie masz opiekunki na wakacjach z dziećmi? Nie nastawiaj się negatywnie. Ciesz się wspólnym czasem i daj dziecku czas na zabawy. Jednak pamiętaj, że wakacje udane to wakacje z dobrym nastawieniem i wybraniem miejsca pod dziecko/dzieci, bo inaczej będzie jeszcze ciężej …

Tak, wakacje z dziećmi to nie są wakacje! To orka, po prostu patrzysz na dziecko i się modlisz w duchu, żeby nie wyskoczył z jakimś pomysłem- co rodzic nazywa ‚głupotą’.

Czasem tak jest, że może wyjazd być bardziej udany dla dzieci niż rodziców. Ale to wszystko naprawdę jest zależne od tego co przygotujemy (miejsce/atrakcje) i jak będziemy go spędzać? Aktywność pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, szybciej się uczą, a ruchliwość wpływa na ich rytm dnia (drzemek/momentów wyciszenia) oraz na dłuższy sen w nocy. Pogoda nie musi psuć planów na aktywność, jeśli mamy przygotowany odpowiedni ubiór.

Bądźmy uważni i z uśmiechem spędzajmy wspólny czas, on tak szybko ucieka 🙂

Pogoda ducha, to dają nam dzieci

PS.: Wyjazdy rodzinne z przyczepą są wielką przygodą dla wszystkich i jesteśmy bliżej natury. Dzieci tego potrzebują, choć rodzice mają dużo biegania 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s